حضرت علی (ع ): هرکس با مردم گذشت و جوانمردی داشته باشد از دوستی آنان برخوردار گردد..

9:48:53 AM 1398 / 06 / 26
 

نکاتی مربوط به اختلالات گفتاری

 قابل توجه مراجعین محترم

 

 اختلالات گفتاری  زیر از جمله مواردی هستند که می توان جهت افراد مبتلا اقدام درمانی و پیگیری انجام داد:
 

1-لکنت (stuttering) : تکرار عبارات و صداها پشت سرهم و ایجاد وقفه و گیر در گفتار را لکنت گویند.

شروع آن در سنین 3 تا 4 سالگی بسیار مهم بوده و مشاوره با گفتاردرمان به محض مشاهده در این سن سبب رفع آن خواهد شد.

2- اختلال در تولید ( Articulation Disorder) : اشکال در نحوه تولید صداها را گویند که به دو دسته تقسیم می شود:

a)اختلالات ناشی از ضایعات عصبی –عضلانی که در نتیجه صدمه به سیستم دستگاه اعصاب مرکزی ایجاد می شود و به آن دیزارتریا گفته می شود. که افراد مبتلا، با مراجعه به گفتار درمانی راهکارهای مناسبی دریافت می کنند.

b) اختلالاتی که ناشی از صدمه به سیستم اعصاب مرکزی نیستند، چنین افرادی با مراجعه به گفتاردرمانی کاملأ درمان می شوند.

3- اختلالات صوتی( Voice Disorder): افرادی که به علل مختلف صدای گرفته (Hoarsness) یا صدای خشن(Harshness) یا صدای تودماغی(Hypernasal) دارند. کودکان دارای شکاف کام(Cleft palate) و افرادی که به هنگام صحبت کردن احساس درد و ناراحتی می کنند نیز در این گروه قرار می گیرند که این افراد می توانند با مراجعه به گفتاردرمانی راهکارهای مناسبی دریافت دارند.

4- تاخیر در گفتار و زبان (D.S.L) : در این اختلال گفتار کودک بنا به دلایل متفاوت ذهنی ، ارگانیکی یا محیطی و غیره عقب تر از سایر کودکان هم سن می باشد. که با مراجعه به موقع به گفتار درمان قابل کنترل و درمان است.

5- آسیب های مغزی (Brain Damage): آسیب مغزی به علت تصادف ، سکته های مغزی و... ممکن است بیان و گفتار افراد را تحت تاثیر قرار دهد. گاهی این افراد حتی درک لازم نسبت به کلمات را نیز ار دست می دهند که علائم مربوطه بسته به نوع و منطقه آسیب ، متفاوت است و با مراجعه هر چه زودتر این افراد به گفتار درمانی می توان به آنها راه کارهای مناسب درمانی ارائه کرد.

6- کودکان مبتلا به فلج مغزی ( Cerebral palsy): این کودکان از لحاظ ذهنی می توانند دارای هوش بالا، عادی یا دارای کم توانی ذهنی باشند. این گروه کودکان علاوه بر تاخیر نسبی دررشد گفتار ، دارای تونوسیته نامناسب عضلانی هستند. با مراجعه این افراد به گفتار درمانی می توان راهکارهای مناسبی به آنها ارائه داد.

تهیه کننده :خانم صدیقه عباسیان بیدگلی ( کارشناس گفتار درمانی بیمارستان نقوی)

تاریخ آخرین به روز رسانی:1395/11/10

   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر